Bez kategorii

Koło Synodalne Liturgicznej Służby Ołtarza

By 16 marca 2018 No Comments

Jako przedstawiciele Służby Liturgicznej Ołtarza Archidiecezji Łódzkiej spotkaliśmy się na comiesięcznej formacji w Wydziale Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Łódzkiej. Pierwsza część poświęcona była  rozważaniom o sakramentach a druga była rozpoczęciem działalności koła synodalnego wśród ministrantów. Podzieliliśmy się na cztery grupy i zajęliśmy pierwszymi czterema tematami: ,,Bez wiary nie można podobać się Bogu”, „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, ,,Znać Chrystusa” oraz ,,Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”.

Oto nasze przemyślenia: Bóg nas kocha bezgranicznie, czujemy tą miłość przede wszystkim w sakramentach, kiedy doświadczamy łaski Bożej. Ciężko tę miłość jest opisać, bo my – ludzie  nie potrafimy kochać kogoś aż tak, jak Bóg kocha nas. Często modlimy się do Niego, prosimy o coś, przepraszamy lub dziękujemy za coś. Można porównać tę naszą relację z Bogiem do relacji ze starszym przyjacielem.

Kiedy starsi pytają nas o drogę i szansę budzenia wiary w młodych i dają przykład szkolnych rekolekcji, mówimy – tak. Tylko żeby nie było nudno. To nie  powinny być tylko konferencje, gdzie młodzież siedzi przez ok. dwie godziny w ławce, tylko powinno to być połączone z jakimiś zajęciami praktycznymi. Z czymś co nas pociągnie, zainteresuje, wyrwie z ławki. Także  szkolna katecheza powinna być ciekawsza i dobrze przygotowana, nie powinna być nudna. Musi zachęcać młodych ludzi do praktykowania wiary. Jest jeszcze pomysł pozaszkolnej katechezy. Według nas ona przede wszystkim powinna się opierać na wychowaniu rodziców. A rodzice powinni uczyć katechezy swoje dzieci, szkoła powinna być jedynie dopełnieniem tego.

Najwięcej wynosi się z domu i to od rodziców bardzo dużo zależy. To czy dziecko chce korzystać z sakramentu pokuty, chce chodzić do kościoła. Jeśli rodzice nie chodzą do kościoła to zwykle dziecko również nie chce tam chodzić. Na młodych ludzi duży wpływ ma też środowisko, jakim się otaczają i w którym sie znajdują. Dlatego, by ratować osoby zagubione szukające sensu w życiu, które odeszły od Boga parafie mogłyby robić spotkania dla młodych. Spotkania z jednym punktem programu, który ich zainteresuje. Możliwe, że na początku młodzi chodziliby tylko dla tego jednego punktu, gdzie mogą się pobawić albo dać upust swojej energii, lecz po kilku spotkaniach zaczęliby trochę słuchać, co się do nich mówi, co próbuje się im przekazać.

Wiele młodych osób pojmuje wiarę jako coś nudnego, coś co nie ma sensu. Jednak chyba  nie rozumieją,  jak ważna jest ona w życiu.

To pierwsze ministranckie prace w ramach synodu. Przed nami kolejne, regularne, spotkania.