Informacje

Abp Grzegorz Ryś: w procesie synodalności ważne jest słuchanie Ducha Świętego

By 12 października 2021 No Comments

W kościele rektoralnym Panien Dominikanek pw. Matki Bożej Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim zainaugurowano – po kilku latach nieobecności – Dominikańską Szkołę Wiary – comiesięczne wykłady na temat wiary w życiu codziennym. W ramach inauguracji metropolita łódzki wygłosił wykład na temat – rozpoczętego  przez Ojca Świętego Franciszka w Rzymie – Synodu o synodalności, opierając się o jeden z fundamentalnych tekstów synodalnych Dz. 10.

Wskazując czym powinien być Synod o synodalności łódzki pasterz zauważył, że – synod jest wtedy, kiedy usłyszysz, co Duch Święty mówi przez twoich braci. Bo jak nie ma we mnie tego oczekiwania, co Duch mówi przez innych, to będzie się działo źle. Posłuchaj co Bóg mówi przez usta drugiego. Spotkanie, słuchanie i rozeznawanie obecności działania Ducha Świętego! Ostatecznie Duch Święty pilnuje misji Kościoła. – podkreślił prelegent.

– Dużo się mówi o synodalności, ale zatrzymuje się tylko na tym jak zarządzać Kościołem. Synod jest o misji, synod test o tym, że Duch wypycha nas do ewangelizacji i wypycha nas razem wspólnie. Jak rozmawiamy o tym, by się zamknąć, to jest to jakaś demokracja w Kościele, ale nie jest to synodalność. Synodalność jest wtedy, kiedy rozeznajemy gdy Duch nas prowadzi do ewangelizacji. – zaznaczył.

Synod o synodalności w Archidiecezji Łódzkiej zostanie uroczyście rozpoczęty w najbliższą sobotę  – 16 października o godz. 18:00 w łódzkiej bazylice archikatedralnej