Informacje

Rozpoczęło się łódzkie przygotowanie do Synodu o synodalności w Kościele

By 12 października 2021 No Comments

– Celem synodu nie jest wypracowanie końcowego dokumentu, ale chodzi o nawrócenie synodalne – byśmy nawrócili się na synodalność w Kościele. Chodzi o zmiany, które są długoterminowe. Celem nie jest to, byśmy napisali dziesięciostronicową syntezę, ale celem są trwałe zmiany w tym, jak żyjemy Kościołem, jak wychodzimy do ewangelizacji jako Kościół. – mówił abp Grzegorz Ryś.

Spotkaniem roboczym w łódzkiej kurii rozpoczęły się łódzkie przygotowania do gólnokościelnego Synodu poświęconego Synodalności. Inauguracja Synodu przewidziana jest w dniach 9-10 października 2021 r. w Rzymie, a przewodniczyć jej będzie Ojciec Święty Franciszek.

Wprowadzając w tematykę Synodu metropolita łódzki wskazał, iż – całe zagadnienie synodalności jest ustawione przez Ojca Świętego i Jego współpracowników nie w kontekście zarządzania kościołem do wewnątrz ale w kontekście ewangelizacji, nie pytamy jak Kościół ma funkcjonować na co dzień. Synodalność w Kościele jest dla ewangelizacji. Reformy w Kościele są dla ewangelizacji. Wszystko w Kościele jest dla ewangelizacji. W synodzie nie chodzi o to, co mi się w Kościele podoba, a co nie podoba, nie chodzi o debatę parlamentarną, ale o wsłuchanie się w Ducha Świętego, który mówi do Kościoła, i który wyznacza metody. – zauważył abp Ryś.

– Nie chodzi by się spotkać w małych grupach dla dyskusji, chodzi o to, by się spotkać dla dzielenia się, które wynika z medytacji nad Słowem, z uczestnictwa w liturgii i ze wspólnej modlitwy! Oczywiście jest pytanie, jak to robić, jak do tego zapraszać – tym bardziej, że w dokumencie i w vademecum podkreśla się możliwie najszersze otwarcie tej rzeczywistości synodu, a więc otwarcie w kierunku ludzi, którzy  nie praktykują i nie wiedzą jak się modlić. W każdej tej sytuacji trzeba byłoby być mocno twórczym, słuchającym z ludźmi, z którymi się spotykamy. Nie chodzi tylko o dyskusję! – dodał.

Arcybiskup łódzki zachęcił – zaproszonych na spotkanie duchownych i świeckich, którzy staną na czele grup synodalnych –  by poprzez spotkania w grupach, dyskusje i odpowiedzi na przygotowane wcześniej pytania przygotowali zestaw wniosków, który następnie posłużą do dyskusji i opracowania dokumentu końcowego.

Łódzkie rozpoczęcie Synodu będzie miało miejsce w sobotę 16 października br. o godz. 18:00 w bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki.